• HISTORIA POWSTANIA KLAS MUNDUROWYCH.

• 12.05.2022 12:01
      • Klasy sportowo obronne, mundurowe.

• Pierwsza klasa sportowo-obronna została zrekrutowana w roku szkolnym 2009/2010.
        Taka oferta była odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony gimnazjalistów, na chęć podjęcia nauki w takim profilu, a także na potrzeby rynku pracy nie tylko w Węgorzewie, ale również na terenie całego kraju. We wrześniu 2010 roku została nawiązana współpraca z 1 Mazurską Brygadą Artylerii w Węgorzewie (obecnie 11 Mazurskim Pułkiem Artylerii), w myśl której klasy  sportowo-obronne, realizowały rozszerzony program przedmiotu przysposobienie obronne, objęte zostały wsparciem merytoryczno- organizacyjnym ze strony jednostki.

W ramach kooperacji jednostka wojskowa udziela pomocy instruktorskiej podczas nauki strzelania z broni pneumatycznej, przygotowania do egzaminów sprawnościowych do szkół wojskowych. Szkoła podpisała również porozumienie o współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W ramach współdziałania organizowane są obozy sportowo-obronne
        (integracyjny, zimowy, letni ), w trakcie których uczniowie uczestniczą w zajęciach z topografii oraz technik interwencji, marszach na orientację i poligonach. Pod czujnym okiem pracowników Straży Granicznej młodzież aranżuje widowiskowe pokazy antyterrorystyczne z użyciem psów tropiących oraz technik interwencji.

Program zajęć w klasach sportowo-obronnych oparty jest w dużej mierze o rozwój fizyczny. Jednak nie ogranicza się to do standardowych lekcji wychowania fizycznego. Uczniowie regularnie uczestniczą w ćwiczeniach, prowadzonych przez funkcjonariuszy straży granicznej oraz  treningach viet vo dao. Codziennością  dla uczniów klas mundurowych  są zajęcia terenowe, ćwiczenie oka i pewnej ręki na strzelnicy, kursy pierwszej pomocy.

Ze względu na duże zainteresowanie, od roku szkolnego 2012-2013 w ofercie węgorzewskiego liceum, obok sportowo-obronnej, znalazła się również klasa wojskowo-informatyczna. Ta grupa różni się od przedstawionych wcześniej. W klasach o tym profilu, obok rozwoju fizycznego,  stawia się na umiejętności związane z technikami informatycznymi.
        Codziennością  dla uczniów klas mundurowych  są zajęcia terenowe, ćwiczenie oka i pewnej ręki na strzelnicy, kursy pierwszej pomocy, musztry czy taktyki. Klasy sportowo-obronne poprzez podejmowane w trzyletnim cyklu edukacyjnym (po gimnazjum) działania przygotowywały uczniów do egzaminów sprawnościowych do szkół mundurowych, a także kształtowały wyobrażenie o pracy w służbach mundurowych takich jak: straż graniczna, wojsko, policja.  Obecnie to jest  czteroletni cykl edukacyjny, ponieważ  po likwidacji gimnazjum są to już uczniowie po podstawówce i noszą nazwę grupy o profilu wojskowym.

Od roku szkolnego 2015/2016 powstała  druga grupa mundurowa o profilu policyjnym. Patronat na tą grupą policyjną objęła Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie Zajęcia specjalistyczne, edukację policyjną, prowadzi w tej grupie były policjant  p. Piotr Wysocki. Natomiast  w grupie o profilu wojskowym zajęcia specjalistyczne, edukację wojskową  od tego samego roku szkolnego prowadzi były żołnierz  p. Paweł Kraśniewski. Klasa mundurowa poprzez podejmowane działania przygotowują uczniów do egzaminów sprawnościowych do szkół mundurowych, a także zapoznają ich z  specyfiką służb mundurowych takich jak: straż graniczna, wojsko, policja, a nawet jak straż  pożarna.

Trzeba wspomnień o nauczycielach, którzy sprawowali opiekę nad działaniami klas mundurowych przed  nimi. A byli to p. Dorota Butrym i p. Rajmund Klukowski.

A dokładnie o poszczególnych zajęciach, ćwiczeniach, o tym co robią, jak się szkolą, czego się uczą dowiemy się w następnych artykułach. Serdecznie zapraszam do lektury. Jest to bardzo interesująca historia z życia klasy mundurowej naszej szkoły.

Opracował - Paweł Kraśniewski