HISTORIA POWSTANIA KLAS MUNDUROWYCH.
- 12.05.2022 12:01
Klasy sportowo obronne, mundurowe.
Pierwsza klasa sportowo-obronna została zrekrutowana w roku szkolnym 2009/2010.
Taka oferta była odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony gimnazjalistów, na chęć podjęcia nauki w takim profilu, a także na potrzeby rynku pracy nie tylko w Węgorzewie, ale również na terenie całego kraju. We wrześniu 2010 roku została nawiązana współpraca z 1 Mazurską Brygadą Artylerii w Węgorzewie (obecnie 11 Mazurskim Pułkiem Artylerii), w myśl której klasy sportowo-obronne, realizowały rozszerzony program przedmiotu przysposobienie obronne, objęte zostały wsparciem merytoryczno- organizacyjnym ze strony jednostki.W ramach kooperacji jednostka wojskowa udziela pomocy instruktorskiej podczas nauki strzelania z broni pneumatycznej, przygotowania do egzaminów sprawnościowych do szkół wojskowych. Szkoła podpisała również porozumienie o współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W ramach współdziałania organizowane są obozy sportowo-obronne
(integracyjny, zimowy, letni ), w trakcie których uczniowie uczestniczą w zajęciach z topografii oraz technik interwencji, marszach na orientację i poligonach. Pod czujnym okiem pracowników Straży Granicznej młodzież aranżuje widowiskowe pokazy antyterrorystyczne z użyciem psów tropiących oraz technik interwencji.Program zajęć w klasach sportowo-obronnych oparty jest w dużej mierze o rozwój fizyczny. Jednak nie ogranicza się to do standardowych lekcji wychowania fizycznego. Uczniowie regularnie uczestniczą w ćwiczeniach, prowadzonych przez funkcjonariuszy straży granicznej oraz treningach viet vo dao. Codziennością dla uczniów klas mundurowych są zajęcia terenowe, ćwiczenie oka i pewnej ręki na strzelnicy, kursy pierwszej pomocy.
Ze względu na duże zainteresowanie, od roku szkolnego 2012-2013 w ofercie węgorzewskiego liceum, obok sportowo-obronnej, znalazła się również klasa wojskowo-informatyczna. Ta grupa różni się od przedstawionych wcześniej. W klasach o tym profilu, obok rozwoju fizycznego, stawia się na umiejętności związane z technikami informatycznymi.
Codziennością dla uczniów klas mundurowych są zajęcia terenowe, ćwiczenie oka i pewnej ręki na strzelnicy, kursy pierwszej pomocy, musztry czy taktyki. Klasy sportowo-obronne poprzez podejmowane w trzyletnim cyklu edukacyjnym (po gimnazjum) działania przygotowywały uczniów do egzaminów sprawnościowych do szkół mundurowych, a także kształtowały wyobrażenie o pracy w służbach mundurowych takich jak: straż graniczna, wojsko, policja. Obecnie to jest czteroletni cykl edukacyjny, ponieważ po likwidacji gimnazjum są to już uczniowie po podstawówce i noszą nazwę grupy o profilu wojskowym.Od roku szkolnego 2015/2016 powstała druga grupa mundurowa o profilu policyjnym. Patronat na tą grupą policyjną objęła Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie Zajęcia specjalistyczne, edukację policyjną, prowadzi w tej grupie były policjant p. Piotr Wysocki. Natomiast w grupie o profilu wojskowym zajęcia specjalistyczne, edukację wojskową od tego samego roku szkolnego prowadzi były żołnierz p. Paweł Kraśniewski. Klasa mundurowa poprzez podejmowane działania przygotowują uczniów do egzaminów sprawnościowych do szkół mundurowych, a także zapoznają ich z specyfiką służb mundurowych takich jak: straż graniczna, wojsko, policja, a nawet jak straż pożarna.
Trzeba wspomnień o nauczycielach, którzy sprawowali opiekę nad działaniami klas mundurowych przed nimi. A byli to p. Dorota Butrym i p. Rajmund Klukowski.
A dokładnie o poszczególnych zajęciach, ćwiczeniach, o tym co robią, jak się szkolą, czego się uczą dowiemy się w następnych artykułach. Serdecznie zapraszam do lektury. Jest to bardzo interesująca historia z życia klasy mundurowej naszej szkoły.
Opracował - Paweł Kraśniewski
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły